محتوای ضعیف thin content (هر آنچه که باید بدانید)

محتوای ضعیف | thin content (هر آنچه که باید بدانید)

اگر صاحب وب سایت خوب هستید، حتما محتوا را می شناسید.به احتمال زیاد با اصطلاح سئو به نام محتوای ضعیف برخورد کرده اید.معمولا، اکثر کارشناسان سئو محتوا ضعیف را یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شود صفحات در رتبه بندی وب قرار نگیرند، می شناسند.بیایید ببینیم محتوای ضعیف دقیقاً چیست، آیا وب سایت شما با این مشکل مواجه شده است یا خیر و اگر بله راه هایی برای رفع آن وجود دارد.محتوای ضعیف چیست؟ و پیامدهای thin content در سئو چیست.

مشکل محتوای ضعیف سئو چیست؟

محتوای ضعیف نوعی از محتوا است که ارزش کمی برای خواننده یا کاربر ایجاد می کند. اغلب با محتوای کم کیفیت، کم عمق یا تکراری مشخص می شود.

محتوای ضعیف می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند:

  • مقاله‌های کوتاه یا پست‌های وبلاگی که اطلاعات یا عمق کمی در مورد یک موضوع ارائه می‌کنند، تنها با هدف فریب دادن موتورهای جستجو به این منظور منتشر می‌شوند که وب‌سایت محتوا یک وب‌سایت با اعتبار بالا است.
  • صفحاتی با محتوای کم یا بدون محتوای اصلی، بلکه مجموعه ای از متن های غیر مفید است که در واقع تاکتیکی است که توسط تعداد کمی از صاحبان وب سایت ها استفاده می شود که سعی می کنند از طریق فروش بک لینک از وب سایت خود درآمد کسب کنند.
  • طول محتوا تنها عامل تعیین کننده محتوای ضعیف نیست. سایت هایی وجود دارند که محتوای تکراری را که در دامنه دیگری ظاهر شده است، بدون اعتبار مناسب منتشر می کنند. چنین محتوایی نیز در محدوده محتوای ضعیف قرار می گیرد.تعداد کمی از وب سایت ها سعی می کنند با نشر آن روی محتوایی که ارزش بسیار کمتری به کاربران می دهد، برای مجموعه خاصی از کلمات کلیدی در گوگل رتبه بندی کنند، چنین محتوایی را می توان به عنوان محتوای ضعیف نیز طبقه بندی کرد.

محتوای ضعیف می تواند به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یک وب سایت آسیب برساند. هدف موتورهای جستجو مانند گوگل ارائه بهترین نتایج ممکن به کاربران هنگام جستجوی چیزی است.برای این کار از الگوریتم هایی برای تحلیل و ارزیابی کیفیت و ارتباط محتوای یک وب سایت استفاده می کنند.

محتوای ضعیف می تواند به عنوان محتوای کم کیفیت و برای کاربران مفید نباشد، که می تواند بر رتبه یک وب سایت و سئو سایت در نتایج جستجو تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر آسیب رساندن به رتبه وب‌سایت، محتوای ضعیف می‌تواند منجر به نرخ پرش بالاتر نیز شود،زیرا اگر کاربران اطلاعات مورد نظر خود را پیدا نکنند، ممکن است به سرعت وب‌سایت را ترک کنند.

این همچنین می‌تواند بر رتبه‌بندی یک وب‌سایت تأثیر منفی بگذارد، زیرا موتورهای جستجو ممکن است نرخ پرش بالا را به‌عنوان سیگنالی ببینند که وب‌سایت تجربه کاربری خوبی ارائه نمی‌دهد.

برای جلوگیری از این مشکلات، مهم است که روی ایجاد محتوای مفید و با کیفیت برای وب سایت خود تمرکز کنید. این می تواند به بهبود سئوی وب سایت شما کمک کند و تجربه بهتری را برای کاربران شما فراهم کند.

چگونه محتوای ضعیف را تعیین می کنید؟

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می توان برای تعیین اینکه آیا محتوا ضعیف است یا نه، استفاده کرد. برخی از رایج ترین شاخص های محتوای ضعیف عبارتند از:

  • فقدان عمق یا جزئیات:

محتوای ضعیف اغلب فاقد عمق یا جزئیات است و ممکن است فقط یک نمای کلی سطحی از یک موضوع را بدون بررسی عمیق در آن ارائه دهد. این بیشتر به این دلیل است که چنین محتوایی برای اهدافی غیر از ارائه ارزش برای کاربران منتشر می شود و وب سایت فقط بر روی دستیابی به نوعی سود مالی از محتوا تمرکز می کند.

  • تعداد کلمات کم:

محتوای ضعیف ممکن است تعداد کلمات کمی داشته باشد، زیرا ممکن است اطلاعات زیادی ارائه نکند یا فقط سطح یک موضوع را بررسی کند. یک مقاله در مورد یک موضوع گسترده نمی تواند تعداد کلمات کمتر از 200 کلمه داشته باشد. این یک نشانه آسان است که محتوا ضعیف است. با این حال، موضوعاتی وجود دارند که به محتوای زیادی نیاز ندارند، و در چنین مواردی، ممکن است مجبور شوید بررسی کنید که آیا محتوا واقعاً هدف جستجوی کاربر را برآورده می کند یا خیر.

  • عدم اصالت:

محتوای ضعیف ممکن است به جای اینکه اصلی و منحصر به فرد باشد، از منابع دیگر کپی یا نقل قول شود. در بیشتر مواقع، چنین محتوایی یا بازنویسی یا چرخشی است تا اصلی به نظر برسد. با این حال، با مدل‌های زبان مبتنی بر NLP و پیشرفت‌های یادگیری ماشینی ایجاد شده توسط Google، چنین محتوایی به راحتی می‌تواند در معرض دید آن قرار گیرد.

  • نگارش:

محتوای ضعیف با کیفیت پایین ممکن است بد نوشته شده باشد، دارای اشتباهات گرامری و املایی باشد، یا ممکن است درک آن دشوار باشد. دلیل آن این است که اکثر وب سایت هایی که محتوای ضعیف منتشر می کنند واقعاً به آن اهمیت نمی دهند یا ممکن است تیم محتوای ماهری نداشته باشند که بتواند محتوای ضعیف را شناسایی کند.

  • پر کردن کلمات کلیدی:

آیا مقالاتی را پیدا می‌کنید که از کلمات کلیدی تطابق بسیار زیادی استفاده می‌کنند که از نظر زمینه‌ای معنی ندارند؟ سپس به یک نمونه کلاسیک از محتوای ضعیف نگاه می کنید. محتوای ضعیف ممکن است با کلمات یا عبارات کلیدی در تلاش برای دستکاری رتبه بندی موتورهای جستجو بسته بندی شود، اما ممکن است ارزش زیادی برای خواننده ایجاد نکند.

برای تعیین اینکه آیا محتوا ضعیف و نازک است یا نه، مهم است که این عوامل و عوامل دیگر و همچنین کیفیت کلی و مفید بودن محتوا را در نظر بگیرید. محتوای باکیفیت باید برای خواننده ارزش قائل شود، به خوبی نوشته شده باشد و به خوبی تحقیق شده باشد و عمق و جزئیات یک موضوع را ارائه دهد.

محتوای ضعیف thin content (هر آنچه که باید بدانید)

5 نمونه کلاسیک از محتوای ضعیف و محتوای نازک

1. صفحه ای با تنها چند جمله متن که هیچ ارزش یا اطلاعات واقعی در اختیار کاربر قرار نمی دهد. مثلا:

“به وب سایت ما خوش آمدید! ما شرکتی هستیم که ویجت ها را می فروشیم. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.”

2. صفحه ای با محتوای کپی یا تکراری از وب سایت یا صفحه دیگری. مثلا:

“شرکت ما بهترین در صنعت است. ما محصولات با کیفیت بالا را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می دهیم. ما تیمی از متخصصان مجرب داریم که برای ارائه بهترین خدمات ممکن تلاش می کنند. مشتریان ما همیشه از نتایجی که از محصولات ما می گیرند راضی هستند.»

این محتوا کلمه به کلمه از وب سایت دیگری کپی شده است و هیچ گونه اطلاعات اصلی یا ارزشمندی در اختیار کاربر قرار نمی دهد.

3. صفحه ای با حجم متن زیاد، اما محتوا ضعیف نوشته شده، فاقد عمق یا مرتبط با موضوع نیست. مثلا:

“شرکت ما طیف گسترده ای از محصولات و خدمات را ارائه می دهد. ما تجربه زیادی در این صنعت داریم و همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود هستیم. مشتریان ما برای ما بسیار مهم هستند و ما همیشه در تلاش هستیم تا بهترین خدمات ممکن را ارائه دهیم. ما قیمت های رقابتی ارائه می دهیم و همیشه به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در هزینه مشتریان خود هستیم.

این محتوا ضعیف نوشته شده است و هیچ اطلاعات ارزشمندی در مورد محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت ارائه نمی دهد.

4. صفحه ای با متن های پرکننده زیاد، مانند عبارات تکراری یا لیست کلمات، که هیچ ارزشی به محتوا اضافه نمی کند. مثلا:

“شرکت ما بهترین در صنعت است. ما محصولات با کیفیت بالا را با قیمت های مقرون به صرفه ارائه می دهیم. تیم ما متشکل از متخصصان مجرب ما به ارائه بهترین خدمات ممکن اختصاص دارد. مشتریان ما همیشه از نتایجی که از محصولات ما می گیرند راضی هستند. ما طیف گسترده ای از محصولات و خدمات را ارائه می دهیم و همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود هستیم. ما متعهد به ارائه بهترین خدمات ممکن به مشتریان خود و ارائه قیمت های رقابتی هستیم.»

این محتوا شامل عبارات مکرر است و هیچ اطلاعات ارزشمندی در مورد محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت ارائه نمی دهد. برای ارزشمند کردن این محتوا، ویژگی های ذکر شده در اینجا باید با مزایایی که کاربران دریافت می کنند مرتبط باشد.

5. صفحه ای با لینک های اسپم یا نامربوط که به محتوا یا هدف صفحه مربوط نیست. مثلا:

به وب سایت ما خوش آمدید! ما طیف گسترده ای از محصولات و خدمات را ارائه می دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات ما اینجا را کلیک کنید. برای تماس با ما اینجا کلیک کنید. برای بازدید از وبلاگ ما اینجا را کلیک کنید. برای مشاهده آخرین تبلیغات ما اینجا را کلیک کنید . برای خواندن نظرات مشتریان اینجا را کلیک کنید . برای دیدن سوالات متداول ما اینجا را کلیک کنید . برای مشاهده سیاست حفظ حریم خصوصی ما اینجا را کلیک کنید . ”

این محتوا شامل تعداد زیادی لینک هرزنامه یا نامربوط است که ارزشی به محتوا اضافه نمی کند و نیازهای مخاطبان وب سایت را برآورده نمی کند.

محتوای سئو شده

چگونه می توانم مشکلات محتوای ضعیف را برطرف کنم؟

محتوای ضعیف معمولاً بی کیفیت در نظر گرفته می شود و ممکن است توسط موتورهای جستجو جریمه شود زیرا تجربه کاربری خوبی را ارائه نمی دهد.بنابراین، ایجاد محتوای باکیفیت، اصلی و مفید برای ارائه ارزش به کاربران و بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو بسیار مهم است .در واقع، مواردی وجود دارد که صاحب وب سایت نمی داند که به طور ناخواسته محتوای ضعیفی را منتشر می کند.زمانی که چنین موردی معمولاً در بین وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی دیده می‌شود که از همان توضیحات محصول فهرست‌بندی شده‌ای استفاده می‌کنند که سایر وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. این نیز در محدوده محتوای ضعیف قرار می گیرد.

برای اصلاح محتوای ضعیف، می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

  • محتوای ضعیف وب سایت خود را شناسایی کنید:

اگر یک وب سایت دارای صفحات بسیار زیاد با محتوای ضعیف باشد، گوگل چنین سایت هایی را با یک جریمه دستی تنبیه می کند.با این حال، شما می توانید صفحات محتوای ضعیف را قبل از اینکه چنین اتفاقی بیفتد شناسایی کنید.

مرحله 1: مقدماتی ترین مرحله استفاده از ابزارهایی مانند Grammarly یا Copyscape برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما دارای محتوای اصلی است یا خیر.

مرحله 2: هنگامی که از اصل بودن محتوای وب سایت خود مطمئن شدید، طول محتوا را بررسی کنید.

اگر می بینید که محتوای شما در مقایسه با رقبای که برای موضوعات مشابه در رتبه اول گوگل قرار دارند، کلمات بسیار کمی دارد، به این معنی است که ممکن است با یک مشکل محتوای ضعیف سروکار داشته باشید.

مرحله 3: اگر مطمئن هستید که محتوا تعداد کلمات کافی برای برآورده کردن مقصود کاربر دارد، به دنبال پر کردن کلمات کلیدی باشید. از ابزاری مانند SmallSEOTool یا CopyWritely استفاده کنید تا بررسی کنید آیا از کلمات کلیدی بیش از حد قابل قبول در محتوا استفاده کرده اید یا خیر.

مرحله 4: از Ahrefs یا هر ابزار ممیزی محتوای دیگری استفاده کنید و مطمئن شوید که محتوای مشابه یا تکراری در جای دیگری در وب سایت شما ظاهر نمی شود.

محتوای وب سایت خود را گسترش دهید یا به روز کنید

اکنون که محتوای ضعیفی را در وب سایت خود شناسایی کرده اید، گام بعدی این است که محتوا را با اطلاعات مرتبط به روز کنید که واقعاً به هدف جستجوی کاربر ارزش می بخشد.اگر صفحات محتوای ضعیفی را شناسایی کردید که ارزش به روز رسانی ندارند، توصیه می کنیم آنها را از وب سایت خود حذف کنید. این بهترین راه برای جلوگیری از جریمه محتوای ضعیف گوگل است. در واقع، حذف محتوای ضعیف به عنوان یک استراتژی موثر برای بهبود رتبه بندی جستجوی کلی وب سایت ها ثابت شده است.

اما هنگام حذف صفحات با محتوای ضعیف، مطمئن شوید که از تگ canonical مناسب یا 301 برای یک صفحه مرتبط در سایت خود استفاده می کنید. به این ترتیب، می توانید از دست دادن مزایای بک لینک هایی که ممکن است برای صفحات حذف شده به دست آورده باشید، جلوگیری کنید.

با این حال، اگر می خواهید محتوا را به روز کنید، مطمئن شوید که نمونه ها، تجربیات شخصی و شواهد پشتیبان را در محتوا اضافه کنید، زیرا این باعث می شود محتوا از بقیه منحصر به فرد باشد.

همچنین، افزودن لینک های داخلی به صفحات مرتبط در سایت شما نیز به بهبود کیفیت کلی محتوا کمک می کند و همچنین به تجربه کاربری بهتر کمک می کند.

محتوای بصری واقعا مهم است؟

چگونه از پنالتی محتوای ضعیف ریکاوری کنیم؟

آیا سایت شما به دلیل محتوای ضعیف یک عمل دستی دریافت کرد؟ نگران نباش، این پایان راه نیست.

نمی توانید درست کنید؟ آن را حذف کنید

این یک روش آسان است اما باید با احتیاط انجام شود. اگر صفحاتی را که باعث جریمه محتوای ضعیف شما شده اند شناسایی کرده اید، آنها را حذف کنید.

با این حال، مطمئن شوید که چنین صفحاتی واقعاً ارزشی برای کاربران ارائه نمی دهند. اگر فکر می‌کنید ارزش نگه‌داشتن آن‌ها در سایت شما را دارند، گزینه بعدی را ادامه دهید.

تغییرات اساسی در محتوا ایجاد کنید

اگر محتوا چیزی است که کاربران شما ممکن است در صورت دستکاری آن ارزش قائل شوند، آن را به طور کامل بازبینی کنید.

مایلم در اینجا بر کلمه کامل تاکید کنم زیرا باید در مرحله بعد شواهدی را به Google نشان دهید که نشان می دهد تغییرات کافی در محتوای وب سایت خود ایجاد کرده اید و نه فقط چند عنوان، متا و سایر تغییرات زیبایی.

سعی کنید محتوای ثانویه را برای افزودن ارزش اضافه کنید

این چیزی است که اگر با یک وب سایت بسیار بزرگ مانند یک فروشگاه تجارت الکترونیک سر و کار دارید، می توانید آن را امتحان کنید.

اگر تصمیم به نوشتن محتوای منحصر به فرد برای صدها یا هزاران صفحه محصول داشته باشید، کار دشواری خواهد بود. در چنین مواردی، می توانید درها را به روی مخاطبان هدف خود باز کنید تا محتوای ارزشمندی برای هر یک از محصولات خود به جا بگذارید.

می‌توانید بخش پرسش‌های متداول مدیریت شده توسط انجمن یا بخش بررسی محصول را به هر یک از محصولات اضافه کنید. همانطور که کاربران بیشتر سوالات، پاسخ ها و نظرات خود را ترک می کنند، محتوا برای مخاطب بسیار ارزشمند می شود زیرا هر کاربر اطلاعات زیادی را اضافه می کند که می تواند در تصمیم گیری خرید برای دیگران کمک کند.

علاوه بر این، این باعث می‌شود که محتوای شما نسبت به سایر سایت‌هایی که از همان محصول و توضیحات استفاده کرده‌اند، بسیار متمایز باشد. این یک پیروزی آسان است زیرا تلاش بسیار کمی برای تولید محتوا در وب سایت خود باید انجام دهید.

برای درخواست تجدید نظر اقدام کنید

هنگامی که کاملاً مطمئن شدید که مسائل کلیدی مربوط به جریمه محتوای ضعیف از ابتدا حل شده است، به کنسول جستجوی Google بروید و درخواست تجدید نظر کنید.

در اینجا نحوه انجام یک درخواست تجدیدنظر برای رفع مشکلات سئوی محتوای ضعیف آمده است:

با همان حساب Google که برای ثبت وب سایت خود استفاده کردید، وارد کنسول جستجوی گوگل شوید.

وب سایت خود را از لیست سایت های ثبت شده انتخاب کنید.

در منوی سمت چپ، روی تب “Security & Manual Actions” کلیک کنید.

به دنبال پیامی در مورد یک اقدام دستی علیه سایت خود باشید. اگر یکی را مشاهده کردید، روی دکمه “درخواست بررسی” کلیک کنید.

فرم ارائه شده را پر کنید و توضیح دهید که چه اقداماتی برای رفع مشکل انجام داده اید و چرا فکر می کنید که اقدام دستی باید حذف شود.

هر گونه مستندات مربوطه را ضمیمه کنید، مانند لیستی از پیوندهایی که حذف کرده اید یا گزارشی که نشان می دهد هر گونه مشکل فنی را در سایت خود برطرف کرده اید.

برای ارسال درخواست بررسی مجدد خود به Google، روی دکمه «ارسال درخواست» کلیک کنید.

اگر وب سایت شما دارای محتوای ضعیف زیادی باشد، ممکن است رتبه بندی خوب در نتایج جستجو برای آن دشوار باشد. این به این دلیل است که موتورهای جستجو مانند گوگل برای محتوای باکیفیت و آموزنده ارزش قائل هستند که ارزشی برای کاربر فراهم می کند.

اگر وب سایت شما مملو از محتوای بی کیفیت یا کپی شده باشد، ممکن است به عنوان نشانه ای از کیفیت پایین تلقی شود و ممکن است توسط موتورهای جستجو جریمه شود. برای جلوگیری از این امر، مهم است که مطمئن شوید وب سایت شما دارای محتوای باکیفیت، آموزنده و مرتبط است.

اگر وب‌سایت شما قبلاً به دلیل محتوای ضعیف جریمه شده است، می‌توانید با ارسال درخواست بازنگری از طریق کنسول جستجوی Google ، این جریمه را حذف کنید .

با این حال، مهم است که به مشکلات مربوط به محتوای کم توجه کنید و مطمئن شوید که وب سایت شما قبل از ارسال درخواست تجدید نظر برای افزایش شانس موفقیت، ارزشی برای کاربر فراهم می کند.

مقالات مرتبط:

چگونه از وبلاگ نویسی مهمان برای فرصت های ایجاد لینک طبیعی استفاده کنیم؟

نکاتی برای تطبیق محتوای خود با تغییرات مداوم سبک زندگی مصرف کنندگان

محتوای سئو شده چیست؟ بهترین شیوه ها و چک لیست

محتوای خوب همیشه برای رقابت در سئو کافی نیست؟

4.8/5 - (6 امتیاز)
  • برچسب ها :

دیدگاه شما