5 مرحله آسان برای شناسایی و حل مشکلات محتوای تکراری در سال 2024

5 مرحله آسان برای شناسایی و حل مشکلات محتوای تکراری در سال 2024

محتوای تکراری به محتوایی اطلاق می شود که در صفحات مختلف وب ظاهر می شود و از منابع مختلف قابل دسترسی است. هنگامی که صحبت از نمایش بهترین توصیه ها در پاسخ به سؤالات جستجو می شود، برای موتورهای جستجو مشکل ایجاد می کند.

به همین دلیل است که گوگل، یک غول موتور جستجو با بیش از  93 درصد  از سهم بازار در صنعت، به شدت از محتوای تکراری جلوگیری می کند و اغلب اقدامات سختگیرانه ای را علیه آن انجام می دهد.

اگرچه اگر وب سایت شما حاوی محتوای تکراری باشد، ممکن است لزوماً جریمه دریافت کنید یا نه، اما در واقع بر رتبه بندی موتور جستجوی شما در سئو سایت تأثیر می گذارد .

بنابراین، مهم است که مسائل محتوای تکراری را شناسایی و حل کنید. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است.

5 مرحله آسان برای شناسایی و حل مشکلات محتوای تکراری در سال 2024

علل مشکلات محتوای تکراری چیست؟

قبل از اینکه به شناسایی مشکلات محتوای تکراری بپردازیم، مهم است که بدانیم چرا این مسائل در وهله اول رخ می دهند.

تغییرات URL

شایع ترین علت محتوای تکراری در یک وب سایت، مکان یاب یکنواخت منبع یا تغییر URL است. این مشکل زمانی رخ می دهد که URL های مختلف در یک وب سایت محتوای یکسانی را نمایش می دهند.

پارامترهای URL معمولاً باعث این امر می شوند، زیرا شما نسخه های مختلف صفحه وب را با افزودن اطلاعات اضافی به URL اصلی ایجاد می کنید.

این به طور ناخواسته زمانی اتفاق می افتد که مراقب نباشید و عواقب بعدی را در نظر نگیرید.

افزودن کدهای ردیابی به URL های خود، اختصاص شناسه های جلسه منحصر به فرد به بازدیدکنندگان، و ایجاد صفحات چاپگر پسند، از دلایل رایجی است که وب سایت شما حاوی چندین نسخه از یک صفحه است.

کپی برداری داخلی

مشکل تکرار محتوا زمانی رخ می دهد که در برنامه ریزی و اجرای استراتژی محتوای خود دقت کافی نداشته باشید.

محتوا پادشاه است. نه تنها به شما کمک می‌کند مخاطبان مرتبط را جذب کنید و  سرنخ‌های با کیفیت را جذب کنید ، بلکه به دیده شدن موتور جستجوی شما نیز کمک می‌کند. با این حال، اگر در هنگام تولید آن دقت نکنید، ممکن است بیشتر ضرر داشته باشد تا مفید.

حتی یک اشتباه کوچک ممکن است عواقب جدی داشته باشد. به عنوان مثال، انتشار یک مقاله در مورد یک موضوع دو بار، بنابراین، مهم است که در برنامه ریزی تقویم محتوای خود دقت بیشتری داشته باشید.

مشکلات متعارف سازی

هنگامی که چندین نسخه از یک صفحه دارید، مشکلات canonicalization به دلیل اجرای نامناسب یا عدم وجود تگ های متعارف رخ می دهد.

گاهی اوقات، داشتن نسخه‌های مختلف از یک صفحه نمی‌تواند کمکی کند، مثلاً در مورد  وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک ، زیرا ممکن است دارای چندین تنوع از یک محصول باشند.

در این حالت، اگر تگ‌های متعارف به درستی اعمال نشوند، موتورهای جستجو در انتخاب صفحه نماینده برای مجموعه موارد تکراری با مشکل مواجه می‌شوند که ممکن است تأثیر منفی بر رتبه‌بندی جستجوی سایت شما داشته باشد.

نسخه های وب سایت

اگر وب سایت شما دارای تغییرات متفاوتی باشد که برای موتورهای جستجو قابل مشاهده است، ممکن است با  مشکلات محتوای تکراری مواجه شوید.

به عنوان مثال، اگر دو نسخه متفاوت از یک سایت را در پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) و پروتکل انتقال ابرمتن امن (HTTPS) حفظ کنید، ممکن است با این نوع مشکل تکراری مواجه شوید. اگر یک سایت را در دو دامنه متفاوت اجرا کنید، این مشکل همچنان ادامه دارد.

محتوای قبلا نوشته شده

این مشکل تکرار محتوا معمولاً توسط وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، به‌ویژه ارسال‌کننده‌ها، مواجه می‌شود.

کپی و جای‌گذاری  توضیحات محصول  از سایت‌های تولیدکنندگان یا فروشندگان به جای ایجاد توضیحات اصلی، یک روش معمول است.

این به طور کلی به عنوان محتوای خراشیده نامیده می شود. این امر بر روی دید موتورهای جستجوی شما تأثیر منفی می گذارد زیرا اطلاعات یکسان منتشر شده در وب سایت های مختلف توصیه های موتورهای جستجو را مختل می کند.

نحوه یافتن مشکلات محتوای تکراری

اکنون که متوجه شدیم چه چیزی باعث این مشکل می شود، بیایید به نحوه پیدا کردن مشکلات محتوای تکراری بپردازیم.

 1. وب سایت خود را بخزید و حسابرسی کنید

اولین گام این است که وب سایت خود را خزیده و ممیزی کنید تا مناطقی را شناسایی کنید که باید روی آنها کار کنید تا مشکلات محتوای تکراری را پیدا کنید.

برای این کار، به ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Moz، Ahrefs، SEMrush و غیره نیاز دارید  . اینها فقط چند توصیه هستند. جایگزین های زیادی در بازار موجود است.

بنابراین، بهتر است تحقیقات خود را انجام دهید و راه حلی را انتخاب کنید که به خوبی به شما کمک کند. با این حال، مهم است که راه حلی که انتخاب می کنید، قابلیت های خزیدن و ممیزی وب سایت را ارائه دهد.

این به شما امکان می دهد تمام اطلاعات ضروری در مورد صفحات وب سایت یا محتوای منتشر شده خود را جمع آوری کنید.

محتوای ضعیف thin content (هر آنچه که باید بدانید)

 1. عنوان و توضیحات صفحه را ارزیابی کنید

پس از انجام ممیزی وب سایت، با ارزیابی عناوین و توضیحات صفحات خود ادامه دهید.

عنوان و توضیحات صفحه به عنوان خلاصه ای از محتوای صفحه عمل می کند. مرور آنها به شما کمک می کند تا لیستی از صفحات وب بالقوه ای که ممکن است باعث مشکلات تکراری محتوا شوند را تهیه کنید.

یک قطعه استاندارد معمولاً از عنوان، توضیحات متا و URL شما تشکیل شده است. این یک قطعه در ابتدایی ترین شکل آن است.

 1. ساختارهای URL را ارزیابی کنید

مرحله سوم ارزیابی ساختار URL صفحات شما است. هدف این است که به دنبال تغییرات URL که به طور تصادفی یا به دلیل سهل انگاری وجود دارند، بگردید.

ارزیابی پارامترهای URL، شناسه‌های جلسه و کدهای رهگیری بسیار مهم است، زیرا آنها اغلب مسئول ایجاد تغییرات URL مختلف هستند که در نهایت باعث می‌شوند شما با مشکلات تکراری محتوا مواجه شوید.

 1. صفحات خود را مرور کنید

هنگامی که ساختار URL خود را ارزیابی کردید، گام بعدی این است که صفحات خود را به طور گسترده بازبینی کنید. برای این کار باید به صورت دستی صفحات وب خود را از نظر محتوای یکسان یا شباهت با صفحات دیگر بررسی کنید.

هدف یافتن محتوای مشابهی است که در طول زمان منتشر کرده‌اید یا صفحات تکراری را که مورد توجه قرار نگرفته‌اند شناسایی کنید.

این به شما کمک می کند تا مشکلات تکراری داخلی را شناسایی کرده و راه حل های قابل اجرا را آسان تر کنید.

 1. از یک Plagiarism Finder استفاده کنید

هنگامی که در تلاش برای یافتن و حل مشکلات محتوای تکراری هستید، استفاده از ابزار یاب سرقت ادبی بسیار توصیه می شود.

ابزار یافتن سرقت ادبی مفید است، مخصوصاً زمانی که با مسائلی مانند محتوای قبلا نوشته شده یا تلاش برای یافتن شباهت‌ها در بین صفحات خود سر و کار دارید.

اجرای محتوای صفحات خود از طریق جستجوگر سرقت ادبی نه تنها به شناسایی مشکل کمک می کند بلکه حل آن را برای شما آسان تر می کند.

هنگامی که محتوای سرقت شده را پیدا کردید، تنها چیزی که برای شما باقی می‌ماند این است که قسمت‌هایی را که برای منحصربه‌فرد ساختن صفحات شما نیاز به کار دارند، بازنویسی کنید.

چگونه مشکلات محتوای تکراری را حل کنیم

هنگامی که مشکلات محتوای تکراری را شناسایی کردید، چند توصیه زیر برای حل آنها وجود دارد:

 1. تغییر مسیرهای 301 را تنظیم کنید

هنگامی که وب سایت شما دارای چندین صفحه مشابه باشد، در نهایت با یکدیگر رقابت می کنند که می تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

توصیه می شود برای حل این مشکل، تغییر مسیرهای 301 را از صفحاتی که به عنوان تکراری مشاهده می کنید، به صفحه اصلی یا صفحه ای که می خواهید موتورهای جستجو در جستارهای مورد نظر رتبه بندی کنند، در نظر بگیرید.

از آنجایی که صفحات تکراری با یکدیگر رقابت می کنند، انتخاب رتبه بندی برای موتورهای جستجو دشوار می شود. بنابراین، با تنظیم 301 تغییر مسیر، یک صفحه ایده آل را برای نمایش در رتبه بندی موتورهای جستجو معرفی می کنید.

 1. تگ های متعارف | کنونیکال را اضافه کنید

افزودن  تگ های متعارف  به هدهای HTML صفحات تکراری راه حل بهینه دیگری برای مشکلات محتوای تکراری است.

تگ متعارف یک کد HTML است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحه اصلی را در میان تغییرات مختلف آن شناسایی کنند. این روش در صورتی کار می کند که صفحات دارای شباهت یا کاملاً یکسان باشند.

یک تگ متعارف کمک می‌کند تا سطح اعتبار را منتقل کند یا ارزش آن را به جایی که به آن تعلق دارد پیوند دهد و از خراب شدن صفحات تکراری با رتبه‌بندی صفحه اصلی جلوگیری می‌کند.

تگ کنونیکال چیست؟

 1. از تگ No-Index استفاده کنید

هنگامی که از یک تگ بدون فهرست استفاده می کنید، از ایندکس کردن صفحات وب سایت توسط موتورهای جستجو جلوگیری می کنید.

این صفحات زنده و در دسترس بازدیدکنندگان شما خواهند بود. با این حال، آنها از فهرست یک موتور جستجو حذف می شوند.

زمانی که نسخه‌های مختلف یک صفحه را برای هدف قرار دادن مخاطبان مختلف ایجاد کرده‌اید، این یک راه ایده‌آل برای مقابله با محتوای تکراری است.

با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که موتورهای جستجو را از خزیدن صفحات خود محدود نمی کنید، زیرا گوگل دوست ندارد دسترسی خزیدن آن محدود شود.

 1. یک دامنه ترجیحی را انتخاب کنید

بسته به مسائل تکراری که با آن سر و کار دارید، تعیین یک پارامتر ترجیحی دامنه یا URL برای فهرست موتورهای جستجو ممکن است به عنوان یک راه حل مناسب برای شما باشد. برای مثال، اینکه آیا نشانی اینترنتی خود را به عنوان www.example.com یا example.com نمایش دهید.

شما می توانید با استفاده از کنسول جستجو یک دامنه ترجیحی برای گوگل انتخاب کنید. با این حال، می توانید از ابزارهای وب مستر همراه با کنسول جستجو برای سایر موتورهای جستجو نیز استفاده کنید.

 1. حذف

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با مشکلات محتوای تکراری ناشی از صفحات مشابه یا یکسان است.

در اینجا، شما باید اطلاعات را از تمام نسخه های صفحه خود بگیرید و آن را در یک نسخه ادغام کنید. این به شما کمک می کند تا مشکلات تکراری محتوا را حل کنید و عمق موضوعی صفحه را افزایش دهید.

هنگامی که تمام اطلاعات را در نسخه اصلی ادغام کردید، گام بعدی باید حذف نسخه های تکراری صفحه از سایت و تنظیم  تغییر مسیرهای URL باشد .

این تضمین می کند که بازدیدکنندگان خود را حفظ کنید. با این حال، ممکن است شاهد افت موقتی در رتبه بندی خود باشید  .

سئوالات:

چه چیزی می تواند باعث ایجاد مشکل محتوای تکراری شود؟

بیشتر URL و یا ترتیب قرار گرفتن آن در پرمالینک صفحات و در مواردی نداشتن تقویم محتوای که متوجه شوید چه چیزی از قبل نوشته شده است.در مواردی صفحاتی که با و یا بدون www  همزمان ایندکس می شوند.

چگونه محتوای تکراری را از سئو حذف کنم؟

برچسب rel = متعارف. در بیشتر موارد، تگ rel=canonical بهترین راه برای انتقال اعتبار سئو از یک صفحه تکراری به صفحه دیگر است. …

301 تغییر مسیر دائم. گاهی اوقات، شما نمی خواهید نسخه تکراری صفحه وب شما باقی بماند. …

اولین گام حل مشکل محتوای تکراری چیست؟

در سرچ کنسول نگاه کنید که یک صفحه با www  و یا بدون www ایندکس نشده باشد. بهتر است نسخه بدون www باشد.در تنظیمات ورد پرس قسمت عمومی ریدایرکت را درست کنید.

مقالات مرتبط:

محتوای ضعیف | thin content (هر آنچه که باید بدانید)

نکاتی برای تطبیق محتوای خود با تغییرات مداوم سبک زندگی مصرف کنندگان

محتوای مفید از Google: چگونه بر استراتژی محتوای شما تأثیر می گذارد؟

محتوای سئو شده چیست؟ بهترین شیوه ها و چک لیست

5/5 - (1 امتیاز)
 • برچسب ها :

دیدگاه شما