سئو برنامه نویسی چیست؟ و چرا تجارت شما به آن احتیاج دارد

همانطور که الگوریتم های جستجو پیچیده تر شده اند و رفتار کاربر تکامل یافته است، دستیابی به رتبه های برتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) از طریق بهینه سازی دستی به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است. راه حل – بهینه سازی برنامه ای موتور جستجو (SEO).

سئو برنامه نویسی | Programmatic SEO

سئو برنامه نویسی برنامه نویسی ترکیبی از یادگیری ماشین ، ابزارهای اتوماسیون و تجزیه و تحلیل برای بهینه سازی وب سایت ها است. این به افزایش ترافیک جستجوی ارگانیک با استفاده از بینش های مبتنی بر داده برای شناسایی و تعمیر موانع سئو کمک می کند و سایت ها را در نتایج موتورهای جستجو از رقبا جلوتر می برد.

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • سئو برنامه ای چیست؟
 • مزایای سئو برنامه ای
 • نمونه هایی از سئوی برنامه ای برای الهام گرفتن
 • نحوه ایجاد صفحات سئو برنامه ای
 • معایب سئو برنامه ای
 • چرا خدمات سئو فنی برای کسب و کار شما حیاتی است

سئو برنامه نویسی چیست؟

قبل از تعریف بهینه‌سازی موتورهای جستجوی برنامه‌ای، ابتدا سئوی استاندارد را تعریف می‌کنیم. بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یک تکنیک بازاریابی است که کمک می کند وب سایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو بیشتر دیده شود.

این شامل بهینه سازی محتوای سایت شما برای کلمات کلیدی مرتبط با ارائه محصول یا خدمات شما و فعالیت های خارج از سایت مانند ایجاد لینک و تعامل در رسانه های اجتماعی است.

تعریف سئو برنامه ای

بهینه‌سازی موتورهای جستجوی برنامه‌ای رویکردی نوآورانه‌تر دارد. بر خلاف سئوی سنتی که شامل تولید محتوای دستی است، ابزارهای سئو برنامه‌ای از داده‌ها و اتوماسیون برای تولید فوری صفحات استفاده می‌کنند – تا در گوگل رتبه بالایی کسب کنند.

می‌توانید به برنامه دستور دهید چندین صفحه فرود را با هدف قرار دادن کلمات کلیدی یا تغییراتی که سیستم را تغذیه می‌کنید، ایجاد کند. این رویکرد هدفمند تضمین می کند که مشتریان بالقوه محتوای مرتبط را بر اساس جستارهای جستجوی خود پیدا کنند.

مزایای سئو برنامه ای

سئوی برنامه‌ای به سازمان شما اجازه می‌دهد تا در عرصه دیجیتال رقابتی باقی بماند. با افزایش رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) شانس خریداران بالقوه را برای کشف برند شما افزایش می دهد.

در فرآیند بهینه سازی دیگر به حدس و گمان تکیه نکنید. سئوی برنامه ای کنترل دقیقی بر وب سایت و محتوای آن فراهم می کند و به شما امکان می دهد آن را برای مخاطبان یا مناطق مختلف تنظیم کنید.

برخی از مزایای قابل توجه سئو برنامه نویسی عبارتند از:

 • به سرعت مقیاس و خودکار کردن وظایف وقت گیر مانند به روزرسانی صفحات وب با توجه به تغییرات در الگوریتم ها.
 • برای به دست آوردن بینش ارزشمند در مورد عملکرد وب سایت خود ، داده ها را ردیابی ، نظارت و تجزیه و تحلیل کنید.
 • به تغییرات در روند بازار به سرعت پاسخ دهید.
 • برای کلمات کلیدی یا تغییرات خاص ، محتوای هدفمند ایجاد کنید.
 • ایجاد لینک های ارزشمند برای افزایش امتیاز سئو.
 • عملکرد رقابت خود را در موتورهای جستجو تجزیه و تحلیل و نظارت کنید.

بهتر از همه، ابزارهای سئوی برنامه‌ریزی شده مقرون به صرفه هستند و به کمترین مداخله انسانی نیاز دارند، بنابراین می‌توانید در زمان و منابعی که در غیر این صورت صرف کارهای دستی می‌شد، صرفه‌جویی کنید.

اگر به ابزارها یا خدمات سئو برنامه‌ریزی شده دسترسی ندارید و همچنان می‌خواهید از مزایای سئو بهره ببرید، ممکن است بخواهید با یک آژانس فنی سئو همکاری کنید . آنها می توانند فرصت هایی را که اتوماسیون باعث صرفه جویی در وقت بدون به خطر انداختن کیفیت یا عملکرد می شود ، شناسایی کنند.

نمونه هایی از سئو برنامه ای برای الهام گرفتن از آن

نمونه های زیادی از سئو برنامه نویسی وجود دارد که می توانید از آنها یاد بگیرید، اما موارد دلخواه شخصی ما در اینجا آمده است:

زاپیر | Zapier

استراتژی سئو برنامه نویسی Zapier نقش مهمی در موفقیت خود داشته است و به آن اجازه می دهد تا از ترافیک ارگانیک مقیاس و درآمد کسب کند. Zapier با ایجاد صفحات سئوی برنامه‌ای جداگانه برای هر برنامه پشتیبانی شده، به طور موثر نیازهای خاص کاربران را هدف قرار می‌دهد.

به عنوان مثال ، اگر به دنبال ادغام Google Sheets هستید ، جستجوی سریع “ادغام Sheets Google” در Google احتمالاً Zapier را به عنوان یکی از گزینه های برتر نشان می دهد.

علاوه بر این، صفحات مبتنی بر پایگاه داده Zapier امکان کاوش عمیق تر را با صفحات اختصاصی برای ادغام های خاص فراهم می کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید برگه های Google را با یک صفحه مفهومی که ایجاد کرده اید ادغام کنید ، به سادگی “برگه های Google و ادغام مفهوم” را جستجو کنید و در بین نتایج برتر Zapier را پیدا خواهید کرد.

و به همین جا ختم نمی شود. Zapier صفحات برنامه‌نویسی را برای ادغام‌های مختلف Google Sheets، از جمله Trello، Slack و HubSpot ارائه می‌دهد. این مورد در تمام ابزارهای پشتیبانی شده توسط Zapier تکرار می شود که به هزاران صفحه برنامه نویسی می رسد.

استراتژی سئو برنامه نویسی Zapier

تریپ ادوایزر  | Tripadvisor

یکی دیگر از پیشروهای خوب سئو برنامه نویسی Tripadvisor است. اگر «بهترین کارهایی که باید در پاریس انجام دهید» را در گوگل جستجو کنید، حتی پیش از سایت‌های رسمی گردشگری پاریس، Trip Advisor را در بالا پیدا خواهید کرد.

دلیل؟ تریپ ادوایزر صفحاتی را برای هر مکانی که بازدیدکنندگانش جستجو می کنند، انتخاب کرده است. هر صفحه شامل فهرست جامعی از جاذبه‌ها و فعالیت‌ها در کنار نظرات مسافران گذشته است.

تریپ ادوایزر از ابزارهای سئوی برنامه‌ای برای ایجاد هزاران تنوع شهری خاص در یک صفحه قالب استفاده می‌کند و از دید بالا در نتایج جستجو برای «بهترین کارهایی که در {شهر} می‌توان انجام داد» اطمینان حاصل کرد. این امر باعث شده است که تریپ ادوایزر به طور مداوم تقریباً برای هر سؤال جستجویی در نزدیکی بالاترین رتبه قرار گیرد و شهرت خود را به عنوان یک پلت فرم پیشنهادی برای سفر تقویت کند.

نحوه ایجاد صفحات سئو برنامه ای

در اینجا یک مرور کلی از اجرای یک استراتژی سئو برنامه‌ای برای افزایش ترافیک جستجوی ارگانیک و افزایش رتبه کسب‌وکار تجارت الکترونیک شما آورده شده است:

مرحله 1: تحقیق کلمات کلیدی

راه اندازی یک کمپین سئو برنامه ای با تحقیق کلمات کلیدی شروع می شود. این مرحله ضروری به شما امکان می دهد مرتبط ترین و ارزشمندترین عبارات جستجوی کسب و کار خود را شناسایی کنید.

شما می توانید این کار را با انجام تجزیه و تحلیل رقبا، تحقیق در مورد روندهای صنعت، بررسی بازخورد مشتریان یا استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید.

انواع مختلفی از کلمات کلیدی برای هدف وجود دارد، به طور عمده:

 • شرایط اصلی/شرایط گسترده

اینها عموماً کلمات کلیدی کوتاهی با حجم جستجوی بالا هستند. آنها اغلب رقابت بالاتر و نرخ تبدیل کمتری دارند.

به عنوان مثال، یک کلمه کلیدی سر برای وب سایتی مانند Tripadvisor می تواند «هتل ها» یا «کارهایی که باید انجام شود» باشد. در مورد Tripadvisor، این می تواند “بسته های تعطیلات” باشد.

 • اصلاح کننده ها

اینها کلمات کلیدی هستند که به اصطلاحات اصلی شما متصل شده اند. آنها برای ایجاد پرس و جوهای جستجوی خاص تر استفاده می شوند و اغلب حجم جستجوی بالاتری دارند.

دو نوع اصلی اصلاح کننده وجود دارد:

الف) اصلاح‌کننده‌های اولیه – یک دسته جدید از عبارت‌های جستجو ایجاد کنید، مانند «رستوران کره‌ای» یا «غذاهای ایتالیایی» برای عبارت «رستوران».

ب) اصلاح‌کننده‌های ثانویه – اصطلاح اصلی را توصیف کنید، مانند «رستوران‌های ارزان» یا «رستوران‌های نزدیک من».

 • کلمات کلیدی دم دراز

اینها کلمات کلیدی طولانی تر با حجم جستجوی پایین تر اما نرخ تبدیل بالاتر است. این کلمات معمولاً نشان می دهد که کاربر در سفر خریدار بیشتر است. به عنوان مثال ، یک کلمه کلیدی دم بلند برای TripAdvisor می تواند “بهترین استراحتگاه های همه جانبه در مکزیک” باشد.

پیشروهای خوب سئو برنامه نویسی Tripadvisor

مرحله 2: طراحی قالب صفحه

الگوی محتوا مهمترین جنبه سئو برنامه نویسی است. این باید از قصد جستجوی کاربر استفاده کند ، تمام کلمات کلیدی مورد نظر خود را در بر بگیرد و محتوای ارزشمند و مرتبط را برای کاربران فراهم کند. در غیر این صورت ، شما خطرناک نیست که این صفحات را فهرست بندی نکند.

برای طراحی صفحه خود می توانید از یک فریم Wireframe محتوا استفاده کنید و تمام اطلاعات لازم را درج کنید. این باید شامل عناوین ، متن قهرمان ، تماس با اقدامات و سایر متن های مرتبط باشد.

همچنین می توانید تصاویر سایتهای موفق و روشهای طوفان مغزی را برای اضافه کردن لمس بی نظیر خود به صفحه بارگذاری کنید.

مرحله 3: جمع آوری داده ها

برخی از وب سایت ها دارای محتوای ثابت هستند که تغییر نمی کنند، در حالی که برخی دیگر مانند سایت های سرمایه گذاری نیاز به به روز رسانی روزانه دارند. اجتناب از ایجاد محتوای نازک ضروری است، بنابراین مطمئن شوید که تحقیقات کاملی برای ارائه اطلاعات اساسی و منحصر به فرد انجام داده اید.

روش های مختلفی برای جمع آوری داده ها وجود دارد ، از جمله:

 • کاوش وب‌سایت‌ها
 • جمع‌آوری دستی داده‌های خصوصی یا دسترسی سخت
 • وارد کردن دستی داده‌ها
 • مدیریت محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

مرحله 4: ساخت یک پایگاه داده با محتوا و برچسب ها

هنگامی که داده ها را در اختیار دارید، گام بعدی شما این است که آن ها را در یک پایگاه داده کامپایل کرده و آن را با برچسب های مرتبط تگ کنید. این به شما امکان می دهد تعیین کنید که کدام محتوا برای هر قالب صفحه مرتبط است.

ابزاری مانند Airtable به شما امکان می دهد داده ها را مرتب و فیلتر کنید، بنابراین می توانید به راحتی به محتوای مربوطه برای هر صفحه دسترسی داشته باشید. این شامل ابرداده هایی مانند عنوان صفحه، توضیحات متا و سرفصل ها می شود.

مرحله 5: مجموعه CMS و ایجاد قالب صفحه

می توانید صفحات را به صورت دستی ایجاد کنید یا از یک سیستم مدیریت محتوای بدون سر (CMS) مانند Contentful استفاده کنید.

CMS های Headless به شما امکان می دهند تمام محتوا را در یک مکان ذخیره کنید و به روز رسانی و مدیریت آن را آسان تر می کند. می توانید صفحات را سریعتر در هر کانال دیجیتالی که ترجیح می دهید مستقر کنید.

توضیح مختصری درباره نحوه عملکرد CMS

مرحله 6: یکپارچه سازی پایگاه داده با وب سایت

گام بعدی شما ادغام پایگاه داده خود با وب سایت با استفاده از API ها، webhooks یا ابزارهای یکپارچه سازی شخص ثالث مانند Zapier است. اینها به شما امکان می‌دهند بدون به‌روزرسانی دستی هر صفحه، صفحاتی را به صورت پویا ایجاد کنید.

مرحله 7: خزیدن و بهینه سازی برای سئو

هنگامی که صفحات شما فعال شدند، هدف بعدی ایندکس شدن و رتبه بندی برای کلمات کلیدی هدف است. این شامل پیاده سازی بهینه سازی های فنی مانند سرعت بارگذاری صفحه، متا تگ ها و نشانه گذاری داده های ساخت یافته است.

می توانید عملکرد هر صفحه را از طریق کنسول جستجوی گوگل یا پلتفرم تحلیلی دیگری مانند Ahrefs یا Moz دنبال کنید.

این به شما کمک می کند روندهای رفتار کاربر مانند نرخ کلیک (CTR) و نرخ پرش و همچنین اینکه کدام صفحات رتبه بالاتری در SERP کسب می کنند را شناسایی کنید.

مرحله 8: تست و تنظیم سایت در صورت لزوم

آخرین مرحله در پیاده سازی استراتژی سئو برنامه ای، بررسی منظم و بهینه سازی محتوا است. می توانید این کار را به صورت دستی یا با استفاده از یک خزنده مبتنی بر هوش مصنوعی انجام دهید که پیوندهای شکسته، صفحات تکراری یا عناصر مفقود را شناسایی و پرچم گذاری می کند.

با بهینه‌سازی مداوم محتوای وب‌سایت خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که برای کاربران مرتبط و به‌روز باقی می‌ماند – یک جزء ضروری برای دستیابی به موفقیت جستجوی ارگانیک.

معایب سئو برنامه ای

مانند هر استراتژی بازاریابی، سئو برنامه نویسی دارای اشکالاتی است. برخی از این موارد عبارتند از:

 • محتوای تکراری احتمالی

استفاده از الگوی مشابه برای صفحات وب شما می تواند منجر به مشکلات محتوای تکراری شود. برای جلوگیری از این امر، اطمینان حاصل کنید که هر صفحه دارای محتوای منحصر به فرد است. یکپارچه سازی محتوای تولید شده توسط کاربر، مانند بخش های نظرات یا نظرات، می تواند راه بسیار خوبی برای دستیابی به این هدف باشد.

 • مشکلات نمایه سازی Google

Google ممکن است فقط برخی از صفحات شما را به دلیل منابع محدود فهرست کند، به خصوص اگر تعداد زیادی صفحه را به سرعت اضافه کنید.

برای افزایش سرعت نمایه سازی، روی ایجاد یک معماری سایت محکم با لینک های داخلی و ایجاد لینک های خارجی تمرکز کنید. علاوه بر این، می توانید نقشه سایت یا URL های خاص خود را از طریق کنسول جستجو به گوگل ارسال کنید.

 • مجازات های Google برای محتوای نازک یا تولید شده به طور خودکار

Google توصیه می کند از استفاده از محتوای تولید شده یا نازک خودکار که صرفاً بر روی کلمات کلیدی تمرکز می کند بدون ایجاد ارزش برای کاربران خودداری کنید.

آن‌ها علیه دامنه‌هایی که صفحات یا کوکی‌کاتر را نشان می‌دهند که ارزش قابل توجهی ندارند، اقدام می‌کنند.

با ترکیب طراحی کاربرپسند، نمودارها یا نمودارهای آموزنده و محتوای تولید شده توسط کاربر از این امر جلوگیری کنید.

همکاری با یک آژانس سئوی برنامه‌ریزی شده می‌تواند به شما کمک کند تا با بهره‌گیری از بینش‌های مبتنی بر داده‌ها، استراتژی‌هایی را برای افزایش ترافیک جستجو ایجاد و پیاده‌سازی کنید تا تصمیم‌گیری در مورد بهترین مکان برای تمرکز تلاش‌های خود داشته باشید.

سئوی برنامه نویسی اگر به درستی اجرا شود می تواند یک استراتژی سودآور برای کسب و کار مناسب باشد. این یک روش مقرون به صرفه برای مقیاس تولید محتوا و افزایش ترافیک جستجوی ارگانیک، تعامل و سرنخ است.

هنگام ایجاد طرح سئوی برنامه‌ای خود، با ارائه محتوای ارزشمندی که به آنها کمک می‌کند پرس و جوی خود را حل کنند، روی تجربه کاربر تمرکز کنید. علاوه بر این، انجام ممیزی فنی سئو و بهینه سازی صفحات خود به طور منظم برای بهبود بیشتر تجربه کاربر بسیار مهم است.

منبع: سئو سایت

5/5 - (3 امتیاز)
 • برچسب ها :

دیدگاه شما