جستجوی عمودی: درک اهمیت جستجوی تخصصی در سال 2023

جستجوی عمودی: درک اهمیت جستجوی تخصصی در سال 2023

موتور جستجوی عمودی یک موتور جستجوی تخصصی است. این موتورهای جستجو به جای تمرکز بر عبارات جستجوی عمومی، بیشتر بر جستجوی تخصصی یا موضوعی تمرکز می کنند .

سایت‌های جستجوی عمودی، مانند LinkedIn ، موتورهای جستجوی تخصصی هستند که بر جستجوهای خاص صنعت یا جستجوهای خاص موجود در موتورهای جستجوی عمومی مانند Google تمرکز می‌کنند .

این موتورهای جستجو بسیار خاص هستند و فقط بر روی اصطلاحات متمایز یک صنعت تمرکز می کنند. به عنوان مثال، سایت هایی مانند LinkedIn فقط بر مشاغل، پرس و جوهای مربوط به کار و سایر خدمات تمرکز می کنند.

چند نمونه دیگر از این گونه سایت ها عبارتند از:

·         سایت های تجارت الکترونیک مانند آمازون ، BestBuy و Etsy .

·         موتورهای جستجو برای اجاره مانند Airbnb و HomeAway.

·         موتورهای جستجو برای استخدام مانند LinkedIn و Glassdoor.

تفاوت بین موتورهای جستجوی عمودی و عمومی مانند گوگل یا یاهو در این است که آنها محتوا را از کل وب جهانی برای یافتن نتایج جستجوی مرتبط برای یک پرس و جو فهرست و رتبه بندی می کنند. یک موتور جستجوی عمودی فقط نتایج جستجویی را ارائه می‌کند که مختص صنعت است و با جستجوی محدودتر از طریق تعداد یافته‌هایی که می‌تواند به دست آورد محدود می‌شود.

آیا این بدان معناست که توانایی جستجوی عمودی در گوگل را نخواهید داشت؟

برعکس، هنگامی که به درستی استفاده می شود، می توانید نتایج جستجوی عمودی مخصوص درخواست خود را دریافت کنید. گوگل در حال حاضر ابزارهای جستجوی عمودی را در صفحه نتایج موتور جستجو تعبیه کرده است که در معرض دید قرار دارد. در حالی که گوگل توانایی های جستجوی تخصصی دارد، به اندازه سایر موتورهای جستجو مانند Airbnb دقیق نیست.

مثال بالا نشان می دهد که گوگل برای هر دسته برگه هایی مانند تصاویر و خرید قرار داده است. با کلیک بر روی تصاویر، تصاویری ظاهر می شوند که در هر نوع محتوایی در سراسر وب پست شده اند.

نمونه های بیشتری از جستجوی عمودی در گوگل عبارتند از

·         تصاویر گوگل

·         نقشه های گوگل

·         پروازهای گوگل

·         نقشه های گوگل

·         اخبار گوگل

·         کتابهای گوگل

·         ویدیوهای گوگل

مزایای جستجوی عمودی چیست؟

جستجوهای عمودی نسبت به موتورهای جستجوی عمومی مزایایی برای دقت، طبقه بندی و تمرکز خزنده وب ارائه می دهند.

مزایای جستجوی عمودی

1. دقت

از آنجایی که جستجوهای عمودی فقط بر عبارات و محتوای خاص صنعت تمرکز دارند، دامنه آن محدود است. این بدان معنی است که شما می توانید نتایج جستجوی دقیق تری به دست آورید زیرا نتایج فقط از صنعتی که به طور خاص جستجو کرده اید گرفته می شود.

برای مثال، اگر «هتل‌ها در بالی» را جستجو کنید، گوگل هر چیزی را که با آن کلمات کلیدی پیدا می‌شود، نمایش می‌دهد. اما، اگر همان عبارت را در یک موتور جستجوی عمودی مانند Airbnb جستجو کنید، می توانید نتایج بسیار بهتری را با جزئیات و دقت بسیار بیشتر دریافت کنید.

2. طبقه بندی

در زمینه موتورهای جستجو، طبقه بندی به روش های طبقه بندی اشاره دارد که به بهبود ارتباط نتایج جستجو در موتورهای جستجوی عمودی کمک می کند.به عبارت ساده، Taxonomy یک ابرداده است که برای محدود کردن نتایج جستجو برای کاربران و ارائه تجربه بهتر به آنها استفاده می شود.

3. خزنده متمرکز

بسیاری از موتورهای جستجوی عمودی از یک خزنده متمرکز برای فهرست بندی صفحات برای صفحه نتایج موتور جستجوی خود استفاده می کنند. یک خزنده متمرکز فقط صفحات وب را جمع آوری می کند که به پرس و جو جستجو و صنعت خاص مرتبط هستند. به عنوان بخشی از این فرآیند، مرزهای خزیدن را اولویت بندی می کند و فرآیند کاوش هایپرلینک را مدیریت می کند.از طرف دیگر، یک موتور جستجوی عمومی وب از یک خزنده وب معمولی (ربات عنکبوتی) برای خزیدن در وب و یافتن محتوای مرتبط از همه صنایع استفاده می کند.

جستجوی افقی چیست؟

موتور جستجوی افقی برعکس جستجوی عمودی است. به جای جستجوی اطلاعات خاص صنعت یا خاص، بر یافتن و نمایه سازی گسترده محتوا تمرکز می کند . یک مثال رایج از جستجوی افقی گوگل است، که در آن می‌توانید نتایج جستجوی حاوی دسته‌های مختلف را بیابید. با این حال، آنها هنوز هم فناوری جستجوی عمودی را در موتورهای جستجوی خود مانند نقشه ها، پروازها، کتاب ها، تصاویر و اخبار ارائه می دهند.

جستجوی افقی در مقایسه با سایر موتورهای جستجوی عمودی کلی تر است زیرا موضوعات مختلفی را پوشش می دهد و آنها را در نتایج جستجوی یکسانی ادغام می کند.

VSO چیست؟

اصطلاح VSO مخفف ” بهینه سازی جستجوی عمودی ” است. اساساً به معنای بهینه سازی محتوای خود برای موتورهای جستجوی عمودی است. تفاوت بین این و سایر اشکال بهینه‌سازی نتایج جستجو در این است که در VSO، تمرکز اصلی بر رتبه‌بندی بهتر سایت‌های جستجوی عمودی مانند YouTube، Etsy، Amazon و سایر سایت‌های جستجوی عمودی است.

در سایت‌های جستجوی معمولی، باید روی رتبه‌بندی بالاتر در صفحه نتایج موتور جستجوی جهانی گوگل تمرکز کنید، اما در اینجا شما تمرکز محدودتری را اعمال می‌کنید.

اهمیت موتورهای جستجوی عمودی

راه حل های جستجوی عمودی برای کسانی که به دنبال موضوعات خاص یا جستجوهای خاص هستند مفید است زیرا از طریق عمودی، آنها می توانند پاسخ هایی را دریافت کنند که از نتایج جستجوی کلی محدود شده اند. موتورهای جستجوی استاندارد مانند گوگل نتایج گسترده و خیلی کلی را ارائه می دهند. گاهی اوقات، شما به اطلاعاتی نیاز دارید که مختص جستارهای جستجوی شما باشد.اینجاست که سایت‌های جستجوی عمودی به کار می‌آیند، زیرا دیگر مجبور نخواهید بود تحت تأثیر حجم زیادی از اطلاعات ارائه شده به شما غرق شوید. در عوض، شما یک مجموعه داده محدود دریافت خواهید کرد، اما فقط آنهایی که مرتبط هستند.

منبع: سئو سایت سئوورد

5/5 - (7 امتیاز)
  • برچسب ها :

دیدگاه شما