الگوریتم پیج رنک گوگل | Page Rank در سال 2022 بر سئو تاثیر دارد؟

اگر شما یک بازاریاب دیجیتال هستید یا بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) را یاد می گیرید، احتمالاً در مورد PageRank گوگل شنیده اید . اما این دقیقا چیست؟ و چگونه می توانید از آن برای کمک به کسب و کار خود استفاده کنید؟ در این مقاله  شهرام | seoword هر آنچه را که باید در مورد رتبه پیج بدانید توضیح خواهم داد و نکاتی در مورد بهبود رتبه و سئو سایت شما ارائه خواهم کرد. پس برای همه جزئیات به ادامه مطلب بروید!

  • پیج رنک | Page Rank چیست؟

پیج رنک یک الگوریتم رتبه بندی است که توسط جستجوی گوگل برای رتبه بندی صفحات وب در نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می شود. نام آن برگرفته از عبارت “صفحه وب” و یکی از بنیانگذاران لری پیج است. PageRank توسط لری پیج و سرگئی برین، بنیانگذاران گوگل در دانشگاه استنفورد برای سنجش اهمیت صفحات وب ایجاد شد.

الگوریتم رتبه صفحه گوگل اهمیت دارد زیرا ساختار پیوند وب سایت شما را می سنجد و تعیین می کند که سایت شما در لیست های موتور جستجوی گوگل در کجا ظاهر شود.

موتور جستجوی گوگل دارای دو ویژگی اساسی است که به آن کمک می کند تا نتایج با دقت بالا تولید کند. ابتدا از ساختار پیوند وب برای محاسبه رتبه بندی کیفیت برای هر صفحه وب استفاده می کند. به این رتبه بندی PageRank گفته می شود و به تفصیل شرح داده شده است.

پیج رنک | Page Rank چیست؟

پیج رنک | Page Rank چیست؟

به زبان ساده، PageRankمانند یک مسابقه محبوبیت است. برخی از صفحات وب می توانند از الگوریتم PageRank رای بیشتری نسبت به سایرین کسب کنند. کمترین محبوبیت شرکت کننده در امتیاز پیج رنک نمی تواند کمتر از یک (1) باشد، در حالی که بالاترین مقدار پیج رنک ده رای (10) است. هایپرلینک ها برای گیرنده رای ایجاد می کنند و اگر پیوند از یک صفحه وب معتبر باشد، رای بیشتر به حساب می آید.

متن لنگر که با هدف جستجو مطابقت دارد، می‌تواند امتیاز اضافی اضافه کند، که به صفحه کمک می‌کند امتیاز PageRank بالاتری کسب کند.

مثال پیج رنک گوگل

در مثال زیر، صفحه C دارای رتبه بالاتری نسبت به صفحه E است، حتی اگر پیوندهای کمتری به C وجود داشته باشد. یک پیوند به C از یک صفحه مهم می آید و ارزش بالایی دارد.

رتبه صفحه ریاضی برای یک شبکه ساده به صورت درصد بیان می شود. Google از یک مقیاس لگاریتمی استفاده می کند.) در مثال بالا، صفحه C دارای رتبه بالاتری نسبت به صفحه E است، حتی اگر پیوندهای کمتری به C وجود داشته باشد. یک پیوند به C از یک صفحه مهم می آید و ارزش بالایی دارد. با استفاده از محاسبه رتبه صفحه؛ اگر وب گردهایی که از یک صفحه تصادفی شروع می کنند، 82.5 درصد احتمال دارد که یک پیوند تصادفی را از صفحه ای که در حال حاضر بازدید می کنند انتخاب کنند و رتبه صفحه به صورت درصد با استفاده از مقیاس لگاریتمی بیان می شود. مقیاس لگاریتمی  یک مقیاس غیر خطی است که اغلب برای تجزیه و تحلیل طیف گسترده  ای از کمیت ها استفاده می شود. به جای افزایش در افزایش های مساوی، هر بازه با یک عامل از پایه لگاریتم افزایش می یابد.

با استفاده از محاسبه رتبه صفحه:

  1. اگر وب گردهایی که از یک صفحه تصادفی شروع می کنند،  82.5٪ احتمال دارد که یک پیوند تصادفی  را از صفحه ای که در حال حاضر بازدید می کنند انتخاب کنند.
  2. و  احتمال 17.5٪ پرش به صفحه ای که به طور تصادفی  از کل وب انتخاب شده است
  3. آنها  به صفحه E 8.1% مواقع خواهند رسید .
  4. احتمال 17.5٪ پرش به یک صفحه دلخواه با  ضریب میرایی 82.5٪ مطابقت دارد .

فرمول پیج رنک چیست؟

بدون میرایی، تمام وب‌گردها در نهایت به صفحات A، B یا C ختم می‌شوند و همه صفحات دیگر دارای رتبه صفحه صفر خواهند بود. در صورت وجود میرایی، صفحه A به طور موثر به همه صفحات در وب پیوند می دهد، حتی اگر هیچ لینک خروجی خود را نداشته باشد.

در جایی که A، B، C و D صفحات هستند، L تعداد پیوندهایی است که از آنها خارج می شود و N تعداد کل صفحات مجموعه (یعنی در اینترنت) است.

همانطور که می بینید، PageRank از ساختار پیوند وب برای محاسبه رتبه بندی کیفیت برای هر صفحه وب استفاده می کند. صفحه اصلی طبیعتاً امتیاز PageRank بالاتری دارد زیرا همه صفحات به صفحه اصلی پیوند دارند. همچنین به شما نشان می‌دهد که چرا نمی‌خواهید پایین هر مقاله را به صفحه تماس با ما پیوند دهید.

فرمول PageRank از یک مدل موج سوار تصادفی استفاده می کند که پس از چندین کلیک به سایت مورد نظر خود می رسد و سپس به یک صفحه تصادفی تغییر می کند تا شانس کلیک کردن شخصی روی یک لینک را محاسبه کند.

A-PageRank یا PR(A) را می توان با استفاده از یک الگوریتم تکراری ساده محاسبه کرد و با بردار ویژه اصلی ماتریس پیوند نرمال شده وب مطابقت دارد.

عامل میرایی

مسئله  ارزش ویژه  در سال 1976 توسط گابریل پینسکی و فرانسیس نارین که روی رتبه بندی علم سنجی کار می کردند، پیشنهاد شد. بردارهای ویژه مجموعه خاصی از بردارهای مرتبط با سیستم خطی معادلات (یعنی معادله ماتریسی) هستند که گاهی اوقات به عنوان بردارهای مشخصه، مناسب یا پنهان شناخته می شوند.

محاسبات PageRank به چندین گذر به نام “تکرار” در مجموعه نیاز دارند تا مقادیر تقریبی PageRank را تنظیم کنند تا مقدار تئوریک واقعی را بیشتر منعکس کنند.

تحمل خطا برای بررسی همگرایی در حلگر روش قدرت استفاده می شود.

فرمول پیج رنک چیست؟

ایجاد Link Juice برای بهبود رتبه صفحه

بازگشت به توضیح ساده، بک لینک هایی که ترافیک را به وب سایت شما ارسال می کنند، به نفع شما رای می دهند. Link juice  یک کلمه عامیانه که برای PageRank استفاده می شود) تعداد ارجاعات به سایت شما را افزایش می دهد و آنها برای پیوندهای داخلی یا خارجی کار می کنند. تعداد لینک ها و اعتبار این لینک ها برای دادن امتیاز PageRank محاسبه می شود. پیوندهای داخلی Link Juice را در صفحات وب سایت شما توزیع می کنند.

فاکتورهای رتبه بندی که بر اعتبار پیوند که بر امتیاز و رتبه صفحه شما تأثیر می گذارد، شامل کیفیت و کمیت بک لینک می شود. ایجاد محتوای با کیفیت بالا شانس ایجاد لینک های خروجی به صفحه وب شما توسط مدیران سایت را افزایش می دهد. با این حال، از آنجایی که PageRank در مقیاس لگاریتمی کار می کند، تنها تعداد محدودی از پیوندها ارزش افزوده را به خود اختصاص می دهند. بنابراین، زمانی که سایت شما به صفحات خارجی لینک می‌دهد، هر یک از آن‌ها سهم مساوی از آرا یا امتیاز دریافت می‌کنند.

افزایش امتیاز شما

عوامل زیادی بر امتیاز PageRank شما تأثیر می گذارد. در زیر چند مرحله برای افزایش احتمال یک مقدار PageRank بالاتر آورده شده است.

بهینه سازی لینک داخلی

در حالی که به اندازه لینک های خارجی موثر نیست، بهینه سازی لینک داخلی هنگام اجرای یک استراتژی سئو موثر ضروری است. علاوه بر افزایش جریان خزنده ها از طریق سایت شما، می تواند ارزش صفحه رتبه شما را بهبود بخشد. پیوندهای داخلی به جستجوی Google سیگنال می دهند که کدام صفحات مهم ترین هستند.

ایجاد پیوندهای قابل کلیک بیشتر

پیوندهایی که شانس بیشتری برای کلیک کاربران روی آنها دارند معمولاً ارزش بیشتری دارند (به دلیل  مدل موج سوار تصادفی ). پتانسیل قابلیت کلیک بر مقداری که یک کلیک دریافت می کند، حاکم است. شما می توانید با ایجاد پیوندهای بالاتر در مقاله، افزودن فونت های پررنگ، بزرگتر یا متفاوت و فراخوانی بهتر برای این پیوندها، احتمال را افزایش دهید.

بهینه سازی  Anchor Text

Anchor Text به موتورهای جستجو و کاربران می گوید که این هایپرلینک در مورد چیست. بهتر است هنگام کلیک بر روی پیوندها، ایده خوبی از اینکه به چه صفحه ای هدایت می شوید داشته باشید. متن لنگر خوب انتخاب شده، زمانی که به مقدار کم استفاده می شود، می تواند به صفحه شما کمک کند تا به نتایج جستجوی بهتری دست یابد. گوگل به تاکتیک های لنگر متن پر کردن کلمات کلیدی به خوبی پاسخ نمی دهد. از کلمات کلیدی مختلف به جای تکرار یک کلمه استفاده کنید و نتایج بهتری ایجاد کنید. متن قبل و بعد از هایپرلینک می تواند ارزش پیوند را ارزیابی کند.

دلسرد کردن گوگل از دنبال کردن

پیوندهای NoFollow از جریان PageRank جلوگیری می کنند تا اینکه اخیراً این یک اشاره شد. از لحاظ تاریخی، سئوکار ها گاهی اوقات از ویژگی NoFollow برای شکل دادن به جریان صفحه رنک استفاده می کردند.علاوه بر این، پیوندهایی که در محتوای حمایت‌شده ظاهر می‌شوند، به ویژگی حمایت‌شده نیاز دارند و محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) باید دارای برچسب UGC باشد تا با خط‌مشی‌های Google مطابقت داشته باشد.

نمونه های پیوند HTML:

<a rel=”sponsored” href=”https://example.com/seo”>matt cutts</a>

<a rel=”ugc” href=”https://example.com/wiki”>Wikipedia</a>

<a rel=”nofollow” href=”https://example.com/vendor”>Outbound links</a>

به دنبال بک لینک های با کیفیت بالا

بک لینک هایی که از یک وب سایت با کیفیت به وب سایت شما اشاره می کنند، امتیاز صفحه رتبه شما را افزایش می دهند. با این حال، هرچه بک لینک بهتر باشد، به دست آوردن آنها دشوارتر است. با این وجود، این بک لینک های باکیفیت به طور قابل توجهی به رتبه بندی وب سایت شما کمک می کنند و ارزش تلاش برای جمع آوری هرچه بیشتر آن ها را دارند. به عنوان یک عامل مهم در ایجاد ارزش سایت شما، آنها بالاتر از بسیاری دیگر قرار دارند.

رتبه صفحه

بک لینک ها برای عملکرد سئو مهم هستند، و لینک بیلدینگ فرصتی برای تاثیرگذاری بر رتبه شما فراهم می کند، زیرا ترافیک سایت خود را افزایش می دهید. درست همانطور که دو روی یک سکه به دیگری تعارف می کنند، بک لینک های موثر و روش های صیقلی SEO نیز همین کار را انجام می دهند. بنابراین، هر دو شایسته توجه شما برای کسب مهارت هستند و تمرین با رویکرد مناسب می تواند نتایج ارزشمندی به همراه داشته باشد.

بردن

ممکن است دیگر نوار ابزار Google PageRank نداشته باشیم برای یافتن امتیاز PageRank شما)، اما این بدان معنا نیست که ما نیازی به درک نحوه عملکرد رتبه بندی صفحه و عوامل مؤثر بر آن نداریم. این یکی از عوامل کلیدی در موفقیت سئو است. اگر می‌خواهید به طور طبیعی امتیاز صفحه‌تان را افزایش دهید و در عین حال از تکنیک‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) مدرن مانند تحقیق در مورد کلمات کلیدی و بازاریابی محتوا نیز بهره ببرید، برای من در آموزش سئو ارسال کنید.

نویسنده: شهرام طاهری سئوکار

4.7/5 - (20 امتیاز)
  • برچسب ها :

دیدگاه شما