دیس اوو | Disavow لینک چیست؟

دیس اوو | Disavow لینک چیست؟نحوه یافتن و حذف لینک های اسپم

زمانی در سئو وجود داشت که سئوکار ها به شما توصیه می کردند برای ایجاد پروفایل بک لینک خود، لینک هایی بخرید – یک تکنیک سئو کلاه سیاه. با این حال، از زمانی که Google Penguin در سال 2012 معرفی شد، وب‌سایت‌هایی که از چنین تاکتیک‌هایی استفاده کرده‌اند، متوجه می‌شوند که وب‌سایت آنها برای انجام این کار مجازات شده‌اند. اکنون، هر وب‌سایتی که قبلاً این کار را انجام می‌داد باید چنین لینکهایی را از سایت خود حذف کند، اما لینکهای هرزنامه در وب‌سایت‌هایی که قابل اعتماد نیستند باقی مانده است.

در گذشته، صاحبان وب سایت تنها با دریافت تعداد زیادی بک لینک موفق به کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجو می شدند. آن ها با تاکتیک های کلاه سیاه مانند بک لینک های اسپانسر شده، سمی و هرزنامه کنار رفتند. امروزه وب سایت هایی با بک لینک های مشکوک و غیر طبیعی جریمه می شوند و اغلب به انتهای نتایج موتورهای جستجو کشیده می شوند.

این بدان معناست که شما باید بک لینک های بدی را که می توانند بر اعتبار سایت و رتبه بندی جستجوی شما تأثیر منفی بگذارند حذف کنید. قبل از اینکه در مورد نحوه حذف بک لینک های بد صحبت کنیم، اجازه دهید بفهمیم که چرا این فرآیند بسیار مهم است.

در حالی که گوگل الگوریتم های خود را در طول سال ها بهبود بخشیده است و در نادیده گرفتن لینک های هرزنامه بهتر عمل می کند، همیشه تمرین SEO خوب است که هر از گاهی بک لینک های خود را پاک کنید. در این راهنما، نحوه یافتن و حذف لینک های اسپم از وب سایت خود را خواهید یافت.

چرا حذف بک لینک های اسپم مهم است؟

بک لینک ها جنبه مهمی از استراتژی سئو سایت شما هستند. هنگامی که وب سایت شما چندین بک لینک از وب سایت های معتبر مختلف جذب می کند، به عنوان یک مهر تایید عمل می کند. این به موتورهای جستجو می گوید که دیگران شما را به عنوان یک منبع قابل اعتماد از اطلاعات درک می کنند. این به نوبه خود به آنها کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا وب سایت شما شایسته رتبه بندی بالا است یا خیر.

کیفیت بک لینک ها از زمان معرفی گوگل پنگوئن در سال 2012 بسیار مهم تر شده است . هدف اصلی پنگوئن شناسایی و جریمه کردن وب سایت هایی است که در اعمال بک لینک های مشکوک افراط می کنند.زمانی که وب سایت شما دارای بک لینک های بد متعددی باشد، اعتبار شما را زیر سوال می برد. این نشان می دهد که شما برای به دست آوردن آن پیوندها به ابزارهای غیر طبیعی یا مشکوک متوسل شده اید.

در نتیجه، فیلتر اسپم گوگل را فعال می کند و ممکن است وب سایت شما را جریمه کند. احتمالاً وب سایت شما افت شدیدی را در رتبه بندی موتورهای جستجو تجربه می کند و حتی ممکن است توسط Google به طور کلی ممنوع شود. این می تواند برای رشد کسب و کار شما مضر باشد و حذف بک لینک های بدی که به سایت شما وارد می شود را ضروری می کند.

در سال 2016، گوگل پنگوئن را به بخشی از الگوریتم جستجوی اصلی خود تبدیل کرد. اکنون وب‌سایت‌ها را به‌صورت بلادرنگ رصد می‌کند تا هرگونه احتمال اسپم را شناسایی کند. این موضوع حذف منظم بک لینک های بد را برای صاحبان وب سایت بسیار مهم تر کرده است.

قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه این کار را انجام دهید، باید انواع مختلف بک لینک های بد را بشناسید تا بدانید کدام یک را حذف کنید.

قبل از تجزیه و تحلیل یافتن و حذف لینک‌ها، مهم است که لینکهایی را که می‌خواهید در نمایه بک لینک خود نداشته باشید، درک کنید. هر لینک بی ربط به وب سایت شما یک بک لینک بد است – مگر این مورد لینکی از یک نشریه بزرگ داشته باشید.

 • انواع بک لینک های بد

چیزی که بک لینک های بد را از خوب متمایز می کند کیفیت وب سایت لینک دهنده است. به زبان ساده، بک لینک های بد را می توان به عنوان لینک هایی به وب سایت شما که از وب سایت های مشکوک، نامربوط و/یا با اعتبار پایین آمده است، تعریف کرد. بسته به نوع وب‌سایتی که از آن می‌آیند، می‌توان آن‌ها را به دسته‌های مختلفی دسته‌بندی کرد.

در اینجا انواع مختلفی از بک لینک های بدی وجود دارد که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد:

 1. لینک هایی از دامنه هایی که جریمه شده اند
 2. لینکهایی از دایرکتوری های لینک و مزارع لینک
 3. لینکهایی از “سایت های بد” مانند +18، داروسازی، و خلاف
 4. لینک از سایت های خارجی زبان
 5. تعداد زیادی لینک از سایت های غیر مرتبط با سایت شما
 6. تعداد زیادی از لینکهای متن لنگر با متن های انکر بیش از حد بهینه شده
 7. پیوندها از نظرات وبلاگ
 8. پیوندهای سراسر سایت

ایجاد لینک از دامنه های جریمه شده به وضوح برای یک سایت سمی است. خوشبختانه، گوگل می‌داند که هرکسی که می‌خواهد در رتبه‌های بالا قرار بگیرد، لینک‌هایی را به این شکل نمی‌سازد، بنابراین آنها را کاملا نادیده بگیرید.

متن های انکر تکست ها و لینک های سایت های خارجی با تطابق دقیق توسط گوگل متفاوت دیده می شوند. برای آنها، شما به راحتی می توانید اینها را خودتان بسازید تا رتبه بندی را دستکاری کنید. شما ممکن است با یک پنالتی یا اقدام دستی جریمه شوید، بنابراین بهتر است در صورت وجود این بک لینک ها را ریموو کنید.

 • یافتن لینکهای اسپم خود

ابزارهای مختلفی برای شناسایی بک لینک های سمی وجود دارد که می خواهید حذف کنید. هر کدام را که انتخاب می کنید، از جمله Ahrefs ، SEMRush و Majestic برای نام بردن چند مورد، می خواهید لیستی از بک لینک های فعلی خود را جمع آوری کنید. و بهترین آن سرچ کنسول قسمت links است.

 

همانطور که در پایین نشان داده شده است، هر ابزاری که استفاده می کنید، تمام لینک های شما را مشابه Ahrefs نمایش می دهد. در اینجا می توانید هر دامنه را تجزیه و تحلیل کنید، ترافیکی را که به سایت شما می آورد و جریان اعتماد و جریان نقل قول برای دامنه و URL را مشاهده کنید – این به عنوان رتبه بندی URL و رتبه بندی دامنه در Ahrefs شناخته می شود.

عکس سرچ کنسول قسمت لینک links

از روی این امتیازات است که می توانید قضاوت کنید که آیا می خواهید لینکی را از آن سایت نگه دارید یا خیر. هرچه میزان اعتماد و استناد بیشتر باشد، لینک بهتری به سایت شما خواهد داشت.

SEMRush می تواند ممیزی بک لینک را اجرا کند که به شما اندازه گیری واضحی را ارائه می دهد که کدام لینک ها را بالقوه سمی می داند. اگر حساب SEMRush خود را به کنسول جستجوی گوگل لینک دهید، اطلاعاتی که به شما می دهد می تواند بهبود یابد.

عکس اچ رفس

تجزیه و تحلیل همه داده‌های لینک در یک اکسل آسان‌تر است، بنابراین به «اکسپورت یا خروجی» در هر ابزار دقت کنید تا بتوانید اطلاعات را در Google Sheets یا Microsoft Excel جمع‌آوری کنید.

مراحل حذف بک لینک های اسپم | spam

برای حذف بک لینک های بد، باید یک ممیزی کامل بک لینک انجام دهید تا بک لینک های سمی را شناسایی کنید. انجام این کار به صورت دستی برای هزاران لینک می تواند زمان بر و پر زحمت باشد. خوشبختانه، چند ابزار وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بک لینک های خود را بر اساس پارامترهای مختلف فیلتر کنید.

 • درخواست حذف لینک از وب سایت

پس از تجزیه و تحلیل بک لینک های خود، لینک هایی را که می خواهید حذف کنید انتخاب خواهید کرد. گوگل توصیه می کند قبل از اینکه از آنها بخواهید لینک را نادیده بگیرند، درخواست حذف خود را از یک سایت کنید.

با این حال، احتمال حذف یک بک لینک با کیفیت پایین از یک وب سایت متخلف تقریباً صفر است. بیشتر اوقات، نمی توانید اطلاعات تماس مدیر وب سایتی را که به سایت دسترسی دارد، پیدا کنید. برخی از آنها صفحه ای نخواهند داشت که بتوانید با آنها در تماس باشید.

می توانید از https://www.whois.com/whois استفاده کنید تا ببینید آیا می توانید صاحب یک سایت را ردیابی کنید یا خیر.

اگر ایمیلی پیدا کردید که می توانید از آن برای تماس با مالک وب سایت استفاده کنید، می توانید درخواست کنید لینک شما حذف شود. این احتمال وجود دارد که برای درخواست خود پاسخی دریافت نکنید.

 • ایجاد و ارسال فایل DISAVOW به گوگل

می توانید مرحله بالا را به طور کلی رد کنید و یک فایلDisavow (انکار لینک) را به گوگل ارسال کنید. این لیستی است که شما ایجاد می کنید و حاوی تمام لینکهایی است که می خواهید موتور جستجوی گوگل نادیده بگیرد. پس از ایجاد یک فایل متنی، می توان آن را از طریق کنسول جستجو ارسال کرد. می‌توانید آدرس‌های اینترنتی خاصی از یک سایت را برای نادیده گرفتن انتخاب کنید، یا می‌توانید بصورت کلی از گوگل بخواهید لینکهای یک دامنه را به طور کامل نادیده بگیرد.

مراحل دیس اوو کردن لینک سایت های بد و اسپم و مخرب ؟

ابتدا فایل نوت پد خود را می سازید و در این فایل هر URL مخرب و بی کیفیت که قصد حذف اثر  آن را دارید یا Domain در یک سطر باید باشد و قبل از دامنه یا ساب دامین باید عبارت :domain باشد. شبیه domain:example.com و پسوند فایل نوت پد باید txt و با فرمت utf8 ذخیره شود.

             سپس به ادرس https://search.google.com/search-console/disavow-links رفته

 1. در این صفحه از لیست سایت های خود، سایتی که می خواهید براش درخواست دیس اوو لینک بدید را انتخاب کرده و بر روی DISAVOW LINKS کلیک کنید.

سپس Choose file  را کلیک کنید و فایل notpad لینک های اسپم را معرفی و بر روی Submit کلیک کنید.

 1. اگر برای اولین بار باشد فایل نوت پد که حاوی لینک های اسپم است را آپلود کنید.
 2. اگر قبلا اینکار را انجام دادید فایل قدیم و تاریخ دیس اوو آن را می بینید می توانید فایل جدید را جایگزین یا ریپلایس (replace) کنید.ایمیلی از طرف گوگل به منظور موفقیت ارسال فایل و اطلاع رسانی همان لحظه به شما ارسال می شود.

توصیه: می توانید در این قسمت فایلهای که قبلا به گوگل دستور دیس اوو آن را دادید با فایل جدید خود مقایسه کنید تا متوجه بشید افراد خرابکار چند تا لینک مخرب نسبت به تاریخ قبل برای شما ایجاد کرده اند.اگر مهارت در اکسل داشته باشید به راحتی با چند فرمول ساده می توانید متوجه لینک های جدید اسپم شوید.

چگونه؟

 1. ابتدا از سرچ کنسول قسمت لینک ها یک خروجی اکسل لینک های فعلی خود را بگیرید و در یک مکان از کامپیوتر خود ذخیره کنید.سپس در هفته های بعد یک فایل اکسل جدید از لینک های اسپم ایجاد کنید.(می توانید خروجی اکسل را به جز سرچ کنسول از آنالیزورهای مانند اچ رفس،سمراش و … تهیه کنید ما سرچ کنسول را پیشنهاد می کنیم چون هر سئوکاری یا هر شخصی که یک سایت دارد دیتای آن را رایگان در اختیار دارد)
 2. مثلا فایل اول اکسل شما حاوی 400 لینک است که شما ایجاد کردید(با فرض اینکه این 400 لینک را خودتان ایجاد کردید و لینک اسپم داخلش نیست) و فایل اکسل که بعد از این فایل در هفته های بعدی ایجاد کردید حاوی 430 لینک است و معنی ان اینست که 30 لینک از سری قبل بیستر برای شما ایجاد شده است و شما به عنوان یک سئوکار میدانید که این 30 لینک را خودتان ایجاد کردید یا بخشی از آن را افراد خرابکار برای شما ایجاد کرده اند و کافیست با مقایسه 2 فایل اکسل اون 30 لینک را پیدا و لینک های مخرب آن را بیرون کشیده و به فایل نوت پد دیس اوو قبلی خود اضافه کنید و مجدد به آدرس دیس اوو گوگل رفته و فایل جدید را جایگزین فایل قبلی کتید.
 3. فایل اول که حاوی 400 لینک است را در اکسل در یک شیت ریخته و فایل دوم که حاوی 430 لینک است را در یک شیت دیگر و با فرمول ساده ویلوکاپ (VLOOKUP) این 2 را مقایسه کرده و 30 لینک جدید را اکسل با این فرمول به شما نمایش می دهد.(راحت تر از این دیگه مگه داریم؟)
 4. حال کافیه این 30 لینک را بررسی کنید و لینک های اسپم را به راحتی داخل نوت پد اضافه کنید.(فرض می کنیم 5 لینک اسپم پیدا کردید) این 5 لینک باید به لینک های اسپم قبلی اضافه شود کافیست فایل دیس اوو قبلی را دانلود کرده و به انتهای آن فایل نوت پد این 5 لینک را اضافه کنید و فایل را ذخیره و ببندید و سپس مجدد فایل را آپلود کنید.

نکته1:

در همین مثال اگر اولین بار است که می خواهید لینک های اسپم خود را دیس اوو کنید باید یکم بیشتر وقت گذاشته و این 400 لینک اکسل را چشمی بررسی کنید و لینک های اسپم را داخل یک نوت پد ریخته و دیس اوو کنید.ولی دفعه بعد که 430 لینک است دیگه نیازی نیست باز از اول چشمی 430 لینک را بررسی کنید چرا که 400 لینک ابتدایی را بررسی کردید و برای بررسی اون 30 لینک جدید کافیه از فرمول اکسل VLOOKUP که در بالا توضیح دادم کمک بگیرید تا کمتر از چند دقیقه لینک های جدید اسپم را شناسایی کنید.پس فقط بار اول کمی سخت است مخصوصا برای سایتهای که بک لینک زیاد دارند.

نکته2:

مهم است که در مورد لینکهایی که در DISAVOW  خود ارسال می کنید بسیار مراقب باشید. ارسال تصادفی یک لینک با کیفیت بالا به رتبه‌بندی شما آسیب زیادی وارد می‌کند.

نکته3:

به یاد دارید که قبلاً گفتیم بک لینک های خود را تو اکسل وارد کنید؟و تجزیه و تحلیل کامل خود را انجام می‌دهید تا مطمئن شوید لینکهایی که می‌خواهید گوگل نادیده بگیرد گنجانده شده‌اند و مهمتر لینک های خوب که برای بدست آوردن آنها هزینه و زمان گذاشتید پاک نشود.

پس از ارسال، باید صبور باشید. پردازش فایل دیس اوو به زمان نیاز دارد، بنابراین تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا تأثیر مثبتی بر سئو شما داشته باشد.

 • برای یافتن و حذف لینکهای هرزنامه پشتیبانی دریافت کنید

شما باید به طور منظم بررسی کنید که آیا بک لینک های اسپم اثرات منفی بر وب سایت شما دارند یا خیر. ما می دانیم که امکان ندارد شما با بک لینک اسپم در صدر نتایج صغحه 1 گوگل قرار بگیرید، به همین دلیل است که باید با سئوکار سئو ورد در ارتباط باشید که دانش و ابزار لازم برای انجام این کار را برای شما دارد.

اگر لینک اشتباه را رد یا Disavow  کنید چه اتفاقی می افتد؟

اخیراً گلن گیب مقاله جالبی در مورد خطرات ابزار Disavow نوشته است دیس اوو ابزاری است که گوگل ارائه می‌دهد تا بتوانید لینک‌های با کیفیت پایینی که به سایت شما اشاره می‌کنند را رد کنید – اساساً “نه آن” را صدا کنید و جریمه خود را حذف کنید.آیا می توانید پیوندی را که اشتباهاً رد کرده اید، مجدداً تأیید کنید؟ پاسخ مثبت است – و آنقدرها هم سخت نیست.

چگونه یک بک لینک Disavow  شده را بازیابی یا Reavow Links کنیم؟

برای بازگرداندن |Reavow Links  یکی از آن پیوندها، کافی است لیست خود را باز کنید، پیوندی را که می خواهید دوباره تأیید کنید حذف کنید و دوباره آن را آپلود کنید. به همین راحتی است.

از سوی دیگر، دانستن اینکه کدام پیوندها را بازیابی کنید، کمی پیچیده تر است. به عنوان یک قاعده کلی،  هرگز  در سطح دامنه انکار نکنید، مگر اینکه کل سایت به طور کامل اسپم باشد. اگر 500 لینک از یک فهرست وب روسی دارید، زمان خوبی برای رد کردن کل دامنه است. در غیر این صورت پیوندها را یکی یکی فهرست کنید.فقط زیاد اینکار را نکنید گوگل خوشش نمی آید ممکن است جایگاه شما را بگیرد.

همین امروز با تیم seoword تماس بگیرید تا ببینید چگونه می‌توانیم به حذف لینکهای هرزنامه کمک کنیم و نمایه لینکی بسازیم که شاهد افزایش رتبه‌بندی سایت باشیم.

منبع: شهرام طاهری سئوکار

5/5 - (13 امتیاز)
 • برچسب ها :

دیدگاه شما